• jf showcase 3

  KALİTE

  Mükemmel kaliteyi yüksek talep oluşturur.
 • jf showcase 1

  TECRÜBE

  Farklı sektörlerde tecrübe ve market bilgisi...
 • jf showcase 3

  ÜRÜN PORTFÖYÜ

  Genel ve farklı sektörleri kapsayan geniş ürün portföyü.
 • Demo

  EKİP

  Uzman ve tecrübeli ekip...
 • Demo

  ÇEŞİT

  Her türlü uygulamalar için alternatif kostik çeşitliliği

DEPOLAMA

Sodyum Hidroksit kimya ve birçok endüstride kullanılan temel bir bileşiktir. Sodyum Hidroksit, diğer adıyla Kostik, beyaz renkte nem çekici bir maddedir. Suda kolaylıkla çözünür ve yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur. Herhangi bir kokusu yoktur, sıvı veya katı halde bulunur. Katı olarak payet/flakes, boncuk/prills-pearls gibi şekillerde olur. Sıvı formda ise genelde sulu çözelti şeklinde bulunur. İnsan dokusuna kaşındırıcı bir etkisi vardır.

 

Sıvı kostik, tanklarda depolanabilmektedir.  Bu tanklar yeterince malzemeyi taşıyacak büyüklükte olmalıdır. Örneğin aylık 50 ton tüketimi olan bir işletme, 75 tonluk bir tanka sahip olmalıdır. Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı, uygun koruyucu kıyafetler (eldiven, gözlük, baret…) giyilmelidir. Yakınlarda su hortumu, göz duşu olmalı ve yerleri tabelalar ile belirtilmelidir.

 

Sıvı kostik aşındırıcı etkisi olan bir üründür. Bu nedenle çelik, nikel ve bazı özel plastik tanklarda depolanabilir. Kullanılacak malzemenin seçimi; sıcaklık, malzemenin konsantrasyonu, tankın yeri, güvenlik kuralları ve son kullanıma göre belirlenmektedir.

 

Borular, paslanmaz çelikten olmalı ve 70°C ye dayanabilmelidir. Paslanmaz çelikten vanalar tavsiye edilmektedir. Pompalar, paslanmaz çelik veya dökme demirden çift mekanik salmastralı santrifüjlü olmalıdır.

 

Tanklara ve boru sistemine, eğer ürün dışarıda ya da ısıtılmayan bir binada depolanıyorsa, mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır. Örneğin %50 lık sıvı kostik 12°C altında donmaktadır. Elektrikli ısıtma en basit yöntemdir. Sıcak su ile ısıtmada kullanılabilir. Isıtma; buhar sirkülasyonu ile de yapılabilir ama nikel ısıtıcılar kullanılmalı ve devamlı sistem kontrol altında olmalıdır.

 

Katı kostik ambalajlı olduğu için (torbalarda ve paletli), yönetmeliklere uygun koşullarda serin ve nemden uzak şekilde depolanabilmektedir. Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı, uygun koruyucu kıyafetler (eldiven, gözlük, baret…) giyilmelidir. Yakınlarda su hortumu, göz duşu olmalı ve yerleri tabelalar ile belirtilmelidir.